Amatciems Lotyšsko

v Partnerské projekty

Za označenie – miesto, kde aj líšky dávajú dobrú noc, by sa obyvatelia unikátnej lokality Amatciems v Lotyšsku nehanbili. Práve naopak. Amatciems je miesto, kde sa pasú jelene a srny, pobehujú líšky, spievajú vtáci. A to všetko v harmónii s človekom.

Na začiatku bola túžba pána Čirisa, zakladateľa osady Amatciems, žiť v peknom prostredí, v  lese, pri vode. Predal firmu, kúpil pozemok a história Amatciems sa začala písať. Najskôr vznikla jeho usadlosť a postupne pribúdali ďalšie domy. Dnes tu žije jeho rodina, deti, vnuci, priatelia, ľudia s podobnými názormi na život.

Územie Amatciems je rozdelené na pozemky o veľkosti od 0,4 do 1,5 hektára. Ako vysvetľuje pán Čiris, každý záujemca o pozemok si musí najskôr prečítať ich webovú stránku, skôr diskusiu nezačne: „Človek musí byť filozoficky pripravený žiť na tomto mieste. Myšlienka každého jedného domu v Amatciems je, že dom to nie je len bývanie. Je to jediné miesto na svete, kde vládne atmosféra chrániaca každého člena rodiny.“

Ten, kto sa rozhodne žiť v Amatciems, musí súhlasiť s istými pravidlami. Domy sa stavajú len na vopred určených miestach. Majiteľ pozemku si môže vybrať svojho architekta, ten však musí svoj návrh konzultovať s pánom Čirisom. Dôvod je prostý – nenarušiť vizuálnu koncepciu celého územia a jedinečný štýl osady. Pri výbere stavebného materiálu platí pravidlo – materiál musí byť prírodný. Základom je drevo, domy sú jednoposchodové s možnosťou podkrovia. Miesto na stavbu sa vyberá tak, aby domy nestáli v tesnej blízkosti jeden vedľa druhého.

V Amatciems je zakázané akékoľvek oplotenie pozemku. Stromy sa vysádzajú tak, aby z jedného domu nebolo vidieť na tie ostatné. Platia tu aj ďalšie pravidlá, napr. že psy nie sú uviazané na reťazi, večer musia byť ale vo vnútri domu, aby štekotom nerušili iných obyvateľov a zvieratá. Kosiť trávu obyvatelia počas víkendu nemôžu skôr ako o desiatej hodine ráno.

V súčasnosti v Amatciems stojí viac ako sto domov. V priebehu najbližších dvadsiatich rokov ich má byť minimálne 500. V najbližších piatich rokoch sa Amatciems plánuje stať energeticky nezávislou osadou.

Táto lokalita je jedinečná nielen v celom Lotyšsku a pobaltských krajinách, ale aj v Európe. Počíta sa s tým, že v Lotyšsku v najbližších 20 rokoch vznikne 100 podobných osád.

Dnes v Amatciems nežijú iba Lotyši, ale aj ľudia z iných kútov sveta.  Ako hovorí pán Čiris, pre neho nehrá žiadnu úlohu národnosť klienta: „Predávam pozemok tým, pre ktorých je dôležitá príroda. Možem povedať, že predávam ľuďom sen.“

www.amatciems.lv